Spokesman Review League

The 2018 Spokesman-Review Inland Northwest Trapshoot

WEEK 8

Division I Team totals

TEAM

Wk  1

Wk 2

Wk3

Wk4

Wk5

Wk6

Wk7

Wk8

 Total

YAKIMA VALLEY SPORTSMEN

99

99

100

99

100

100

100

100

797

COLTON GUN CLUB

100

100

98

100

100

98

100

100

796

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

100

100

100

100

100

100

97

96

793

GARFIELD-ST. JOHN

100

97

100

99

100

96

97

98

787

SPOKANE GUN CLUB

98

96

98

98

100

94

91

93

768

ENDICOTT GUN CLUB

93

93

94

92

91

97

89

85

734

OROVILLE-TONASKET GUN CLUB

90

95

92

94

94

89

83

93

730

 

Division 1 Individual scores

TEAM

Score

Individuals

YAKIMA VALLEY SPORTSMEN

100

Rene Blankenship 25, Rick White 25, Joe Mills 25, Chuck Shivers 25, John Klingele 25, Paul Klingele 25, Steve Simon 25, Jim Turnbull 25.

COLTON

100

Christian 25, Brien DeAtley 25, Bill Scharnhorst 25, Keith White 25, Kurt Wolbing 25, Marty Zacha.

GARFIELD-ST. JOHN

98

Sam Brink 25, Alan Keasal 25, Terry Blair 24, Tell Gilchrist 24, Jerry Hibbard, Jason Heistman 24, 24, Jeff Kelnhofer 24, Travis Nieman 24, John Vantine 24.

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

96

Doug Starkel 24, TJ Main 24, Dave Lang 24, Ken Thompson 24.

OROVILLE-TONASKET GUN CLUB

93

Rick Lind 24, Lloyd Caton Jr 23, Jerry Asmussen 23, Doug McMillan 23, Josh McDaniel 23, Logan Farris 23.

SPOKANE GUN CLUB

93

Bob Schneider24, Shane Goff 24, Dan Mahaffey 23, Richard Locassio 22.

ENDICOTT GUN CLUB

85

Connor Pelissier 24, Trevor Johnson 21, Dave Johnson 21, Larry Garrett 19, Jim Pelissier 19.

 

Women’s Team totals

TEAM

Wk1

W2

W3

W4

W5

W6

W7

W8

Total

GARFIELD-ST. JOHN

86

88

87

91

92

87

94

89

714

HAUSER LAKE GUN CLUB 

88

94

89

91

92

90

87

79

710

COLTON

89

87

90

92

92

88

86

84

708

KETTLE FALLS GUN CLUB 

85

85

82

91

73

78

71

85

650

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

87

83

80

81

76

76

71

75

629

REPUBLIC GUN CLUB

75

76

79

85

78

76

68

73

610

MALDEN-PINE CITY

92

86

77

81

85

72

82

35

610

OTHELLO GUN CLUB

79

72

70

80

80

60

82

63

586

POMEROY GUN CLUB

79

79

76

81

74

73

65

58

585

SPOKANE GUN CLUB

55

67

82

71

85

75

73

71

581

YAKIMA VALLEY SPORTSMEN

71

71

66

82

76

35

50

75

526

SPANGLE GUN CLUB

66

76

79

73

78

74

30

41

507

WALLACE KELLOGG GUN CLUB

82

77

74

77

67

73

21

21

492

RITZVILLE

75

68

69

67

73

68

26

37

483

FT. COLVILLE

72

51

52

70

81

72

29

55

482

METALINE FALLS GUN CLUB

55

59

53

65

54

59

41

37

423

ENDICOTT GUN CLUB

29

54

61

52

57

63

61

41

418

SANDPOINT GUN CLUB

60

57

58

59

55

54

19

35

397

DUSTY GUN CLUB

36

38

38

64

48

54

52

40

370

SPOKANE RIFLE CLUB

39

36

41

45

39

71

50

32

353

ALMIRA/COULEE CITY GUN CLUB

35

49

51

67

36

34

52

 

324

SPRAGUE GUN CLUB

65

 

68

60

13

30

34

50

320

LIND

50

35

0

40

37

17

33

22

234

EPHRATA SPORTSMEN

38

35

12

36

38

0

0

0

161

AMERICAN LEGION RIDERS

16

24

18

16

14

10

13

13

124

OMAK FISH AND GAME

26

0

26

24

0

14

8

14

112

DAVENPORT GUN CLUB

21

21

11

19

23

0

0

15

110

WENATCHEE GUN CLUB

 

19

 

 

 

 

 

 

19

 

Women’s Individual Scores

TEAM

Score

Individuals

GARFIELD-ST. JOHN

89

Laurie Kelnhofer 23, Lindsey Wesche 23, Tricia Johnson 22, Carol Black 21, Natalie Gilchrist 21, Nikkie Pfaff 21.

KETTLE FALLS GUN CLUB 

85

Deb DePaulo 23, Missy Wolf 23, Vannessa Holland 20, Kris DePaulo 19.

COLTON

84

Erin Bauer 21, Coleyne Lasher 21, Kendall Zacha 21, Jann Dahmen 20.

HAUSER LAKE GUN CLUB 

79

Martina Thomas 22, Krys George 20, Joan Hathaway 19, Patti Myers 18.

YAKIMA VALLEY SPORTSMEN

75

Renee Blankenship 25, Deanna Turnbull 20, Janet Shiels 18, Cheryl Ermey 12.

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

75

Carmen Eckhart 22, Brooke Bonuadi 19, Tina Sisich 17, Jessie True 17.

REPUBLIC GUN CLUB

73

Rhonda Hinsperger 21, Darcy Dougherty 18, Kenzie Hutton 18, Savannah Stanger 16.

SPOKANE GUN CLUB

71

Abbi Denmark 22, Katie Mackay 20, Sheri Johnson 17, Taylor Hart 12.

OTHELLO GUN CLUB

63

Tammy Everett 20, Denise Ecklebarger 19, Heather Ochoa 13, Jessica Smith 11.

POMEROY GUN CLUB

58

Tracy Hanger 20, Dotty VanVogt 15, Pearl Blachly 12, Heidi James 11.

FT. COLVILLE

55

Nancy Hockley 21, Tia Kennedy 18, Kemmer 16.

SPRAGUE GUN CLUB

50

Krystal Cordill 19, Heather Rose 17, Lauren Sitton 14.

ENDICOTT GUN CLUB

41

Jessica Pelissier 19, Nadine Rice 14, Lacey Rice 8.

SPANGLE GUN CLUB

41

Emily Vail 19, Reagan Sevigney 16, Shyla Courchaine 6.

DUSTY GUN CLUB

40

Carol Larsen 21, Amanda Pelissier 19.

RITZVILLE

37

Kim Yaeger 17, Kari Frederick 13, Rena 7.

METALINE FALLS GUN CLUB

37

Diane Luhr 23, Ali Wiley 14.

MALDEN-PINE CITY

35

Diane Koppel 19, Kelli Broeckel 16.

SANDPOINT GUN CLUB

35

Jonna Plante 20, Linda Bottcher 15.

SPOKANE RIFLE CLUB

32

Andrea Hopkins 13,  Maureen Dudroe 10,  Sheila Prugh 9.

LIND

22

Anna Franz 22. 

WALLACE KELLOGG GUN CLUB

21

Michelle Schroeder 21.

DAVENPORT GUN CLUB

15

Peggy Naccarato 15

OMAK FISH AND GAME

14

Linda Field 14.

AMERICAN LEGION RIDERS

13

Shel Giese 13.

EPHRATA SPORTSMEN

0

 

ALMIRA/COULEE CITY GUN CLUB

 

 

WENATCHEE GUN CLUB

 

 

 

Youth Team totals

TEAM           

W1

W2

W3

W4

W5

W6

W7

W8

Total

FT. COLVILLE

93

95

94

88

89

88

91

96

734

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

91

91

89

93

93

90

91

82

720

WALLACE KELLOGG GUN CLUB

85

92

82

95

88

92

88

92

714

GARFIELD-ST. JOHN

87

87

92

84

92

83

86

87

694

POMEROY GUN CLUB

84

85

81

89

78

85

90

86

678

SPANGLE GUN CLUB

88

90

90

92

85

79

69

82

673

ENDICOTT GUN CLUB

81

91

79

70

83

89

84

70

647

METALINE FALLS GUN CLUB

71

80

77

72

79

80

77

76

612

RITZVILLE GUN CLUB

82

79

80

78

75

73

79

63

609

MALDEN-PINE CITY

73

85

80

80

83

79

75

38

593

SPOKANE GUN CLUB

62

62

74

61

73

75

77

69

553

HAUSER LAKE

15

61

85

74

86

73

71

83

548

REPUBLIC GUN CLUB

72

76

82

58

73

67

48

70

546

OTHELLO GUN CLUB

85

69

56

68

62

61

67

68

536

KETTLE FALLS GUN CLUB 

65

54

67

82

43

81

58

84

534

COLTON

22

61

72

81

85

63

82

58

524

BONNERS FERRY GUN CLUB

52

72

52

43

68

61

62

68

488

DUSTY GUN CLUB

49

68

65

42

69

43

66

36

438

DAVENPORT GUN CLUB

45

40

66

54

64

52

66

31

418

LIND

45

64

54

54

36

37

12

25

327

THOMPSON FALLS TRAP CLUB

20

49

52

16

74

46

0

54

311

NEWPORT GUN CLUB

37

34

59

47

22

27

19

42

287

OMAK FISH AND GAME

31

50

34

34

30

49

17

28

273

SPOKANE RIFLE CLUB

22

21

23

19

21

20

22

20

168

QUINCY GUN CLUB

12

12

14

16

14

9

10

11

98

ALMIRA/COULEE CITY GUN CLUB

20

0

14

0

15

26

0

 

75

SPRAGUE GUN CLUB

20

0

2

11

0

13

6

0

52

WASHTUCNA GUN CLUB

21

0

22

0

0

0

0

0

43

 

Youth Division individual scores

TEAM

Score

Individuals

FT. COLVILLE

96

Caden Baskin 25, Kiley Kemmer 24, Cody Merrill 24, Skyler Merrill 23.

WALLACE KELLOGG GUN CLUB

92

Layton Gallagher 24, Griffey Doerschel 23, Drake Goldade 23, Hunter Gust 22.

GARFIELD-ST. JOHN

87

Lance Mills 23, Clayton Clarkson 22, Emily Bagott 21, Hope Kriebel 21.

POMEROY GUN CLUB

86

Tyson Kimble 23, Breadon Fruh 22, Mason Blahly 21, Trevin Kimble 20, Danner Maves 20, Troy Steele 20.

KETTLE FALLS GUN CLUB 

84

Jenelle Jensen 24, Garrett Burch 24, Harley Keenan 19, Patrick Wolf 17.

HAUSER LAKE

83

Colton Melton 24, Jacob May 23, Joe Vanderpool 18, Madison Vangelder 18, Joe Vanderpool 18.

MARLIN-ODESSA GUN CLUB

82

Cody Follett 24, Shelby Brashear 20, Jakob Starkel 19, Steven Brashear 19.

SPANGLE GUN CLUB

82

Josh Abrahamson 22, Logon Holt 21, Tyler Figler 20, Wyatt Sevigney 19,  Tyson Delcour 19.

METALINE FALLS GUN CLUB

76

Hunter Marshall 22, Madison Moorhead 20, Megan Marshall 18, Kory Enyeart 16.

ENDICOTT GUN CLUB

70

Joe Veitz 22, James Gilchrist 20, Chayne Aeschliman 19, Cydni Miller 9.

REPUBLIC GUN CLUB

70

Junior Ordway 23, Gunnar Hilderbrandt 17, Joleen Nush 17, Chase Hilderbrandt 13.

SPOKANE GUN CLUB

69

Andrew Luck 22, Ethan Denmark 15, Nathan Locasio 17, Jacob Campbell 15, Kate Denmark 14.

BONNERS FERRY GUN CLUB

68

Wade Rice 21, Seth Rice 21, Falen Eberhardt 14, Connor Black 13.

OTHELLO GUN CLUB

68

Zack Shade 22, Jess Vanlandingham 20, Dylan Everett 15, Dayton Vanlandingham 11.

RITZVILLE GUN CLUB

63

Garrett Frederick 22, Kierstin Witt 19, Gage Bauer 13, Collette Nichols 9.

COLTON

58

Ian White 20, Lydia Smith 19, Rachel Stanley 19.

THOMPSON FALLS TRAP CLUB

54

Gunner Swanson 19, Ryan Bottles 18, Tray Fisher 17.

NEWPORT GUN CLUB

42

Amy Reijonen 24, James Wiese 18.

MALDEN-PINE CITY

38

Callie Jeske 21, Carson McDonald 17.

DUSTY GUN CLUB

36

McCoy Nelson 21, Riley Wuestney 15.

DAVENPORT GUN CLUB

31

Evan Halverson 17, Wyatt Smith 14.

OMAK FISH AND GAME

28

Trevor Nessly 17, William Rice 11.

LIND

25

Ayden Franz 15, Thomas Rosen 10.

SPOKANE RIFLE CLUB

20

Nick McGoldrick 20.

QUINCY GUN CLUB

11

Nolan Wright 11.

SPRAGUE GUN CLUB

0

 

WASHTUCNA GUN CLUB

0

 

ALMIRA/COULEE CITY GUN CLUB

 

 

EPHRATA SPORTSMEN

 

 

 

 

2018 Final Individual Champions

AA

Brien DeAtley (Colton Gun Club) 196, Damon Sager (Hauser Lake) 193, Bob Avey (Spokane Rifle Club) 191, Mike Koppel (Malden-Pine City) 191, Doug Smith (Kettle Falls) 191, Mike Scharbach (Quincy) 190, Dan Asker (Marlin) 189, Darin Jones (Wallace Kellogg) 189, John Norris (Ft. Colville) 188, Brian Harwood (Thompson Falls) 187, Nick Tebow (Odessa) 182, Garrett Schlimmer (Lind) 174, Travis Neiman (St. John) 164.

A

Shane Merrill (Ft. Colville) 196, Bill Christian (Colton Gun Club) 195, Bill Wade (Metaline Falls) 194, Jeff Thomas (Hauser Lake) 192, Jeff Wade (Pomeroy) 189, Jon Powell (Spokane Rifle Club) 189, Alan Keasal (Garfield)  189, Jim Schell (Marlin) 187, Dan Schaffer (Newport) 187, Lance Schoeman (Thompson Falls) 185, Brad Bowman (Malden-Pine City) 185, Stetson Steiger (Dusty) 185, Vannessa Holland (Kettle Falls) 183, Jeff Ellenberger (Republic) 182, Tim Willson (St. John) 181, Roger Lybecker (Davenport) 180, Jeff Goldade (Wallace Kellogg) 180, Charley Runnion (Bonners Ferry) 179, Deron VanSoest (Spangle) 174, Carson Schlimmer (Lind) 173, Brian Wraspir (Odessa) 167.

B

Terry Koeper (Colton Gun Club) 192, John Schroeder (Wallace Kellogg) 190, Butch Johansen      (Othello) 186, Steve Hansen (Kettle Falls) 183, Terry John (Pomeroy) 180, Sam Melcher (Malden-Pine City) 178, Dean Johnson (Thompson Falls) 177, Chuck Wilson (Hauser Lake) 177, Tricia Johnson (Garfield)  177, Don Schrader (Ft. Colville) 176, Lisa Enyeart (Metaline Falls) 175, Bill Fletcher (Spangle) 174, Aaron Baldwin (Republic) 173, Ed Knebel (Quincy) 173, Brent Livengood (Newport) 171, Harry Williamson (Newport) 171, Mike Pruitt (Bonners Ferry) 170, Ron Weatherwax (St. John) 169, Alan Schlimmer (Lind) 169, Andrew Libsack (Spokane Rifle Club) 169, Kevin Myre (Marlin) 169, Garret Braun (Odessa) 141, Jeremy Sewall (Davenport) 139.

C

Jeff Kelnhofer (Garfield)  188, Tim King (Colton Gun Club) 187, Jeremy Jessop (Washtucna) 185, Justin Schaffer (Newport) 183, Missy Wolf (Kettle Falls) 180, Andy Wiley (Metaline Falls) 179, Randy Gust (Wallace Kellogg) 178, Gordon Bentson (Thompson Falls) 175, Craig (Doc) Talbot (Othello) 171, Brad Jeske (Malden-Pine City) 169, Jakob Starkel (Marlin) 165, Robert Koller (Pomeroy) 164, Andy Munsey (Spokane Rifle Club) 164, Clint Stevenson (Spangle) 163, Terry Utecht (Lind) 161,  Bill Bustillos (Bonners Ferry) 153, Jerry Cline (Ft. Colville) 136, Chaz Webberly  (Quincy) 125, Rob Morcom (Davenport) 110, Daeton Deife (Odessa) 90.

D

Dave Bauer (Colton Gun Club) 186, Ray Newburn (Wallace Kellogg) 177, Erik Borg (Ephrata) 176, Mike DeTrolio (Ephrata) 172, Troy Holland (Kettle Falls) 171, Gary Bracht (Ephrata) 166, Corey Everett (Othello) 166, Mike Melcher (Malden-Pine City) 164, Ken Paddock (Malden-Pine City) 164, Charlie Oxford (Thompson Falls) 161, Brad Moorhead (Metaline Falls) 161, Martina Thomas (Hauser Lake) 160, Chris Clarkson (Garfield)  157, Paul Dudroe (Spokane Rifle Club) 156, Peter Franz (Lind) 155, Brett Bierly (Ephrata) 150, Taeven Brashear (Marlin) 149, Darcy Dougherty (Republic) 148, Wyatt Sevigney (Spangle) 147, James Daniels (Bonners Ferry) 146, Tia Kennedy (Ft. Colville) 139, Matt Fitzgerald (Pomeroy) 135, Ryan Kamstra (Newport) 125, Nathan Melcher (Odessa) 112.

Ladies

Krys George (Hauser Lake) 183, Lindsey Wesche (Garfield)  181, Erin Bauer (Colton Gun Club) 181, Carmen Eckhart (Marlin) 173, Diane Koppel (Malden-Pine City) 171, Michelle Schroeder (Wallace Kellogg) 169, Emily Vail (Spangle) 168, Tammy Everett (Othello) 163, Rhonda Hinsperger (Republic) 161, Amanda Pelissier (Dusty) 157, Tracy Hanger (Pomeroy) 148, Holly Ledgerwood (Pomeroy) 148, Nancy Hockley (Ft. Colville) 141, Anna Franz (Lind) 140, Madison Moorhead (Metaline Falls) 135, Andrea Hopkins (Spokane Rifle Club) 112, Peggy Naccarato (Davenport) 110, Candy Avelino (Ephrata) 75, Jenny Larmer (Odessa) 68.

Juniors

Cody Merrill (Ft. Colville) 194, Jacob May (Hauser Lake) 187, Caroline Jeske (Malden-Pine City) 177, Junior Ordway (Republic) 174, Wade Rice (Bonners Ferry) 174, Tyler Figler (Spangle) 174, Drake Goldade (Wallace Kellogg) 172, Jenelle Jensen (Kettle Falls) 171, Nick McGoldrick (Spokane Rifle Club) 168, Clayton Clarkson (Garfield)  167, Megan Marshall (Metaline Falls) 165, Shelbey Brashear (Marlin) 163, McCoy Nelson (Dusty) 161, Lane Lobe (Odessa) 155, James Wiese (Newport) 154, Logan Ledgerwood (Pomeroy) 154, Rachel Stanley (Colton Gun Club) 138, Dylan Everett (Othello) 134, Denton Deal (Davenport) 126, Ethan Willson (St. John) 121, Nolan Wright (Quincy) 99, Ryan Bottles (Thompson Falls) 99.

Sub-Juniors

Griffey Doerschel (Wallace Kellogg) 184, Garrett Burch (Kettle Falls) 178, Tyson Visker (Marlin) 158, Zack Shade (Othello) 152, Seth Hooper (Ft. Colville) 151, Gunner Swanson (Thompson Falls) 147, Carson McDonald (Malden-Pine City) 147, Tyler Bagby (Pomeroy) 145, Kory Enyeart (Metaline Falls) 140, Thomas Rosen (Lind) 131, Regan Sevigney (Spangle) 127, Nathan Melcher (Odessa) 112, Falen Eberhardt (Bonners Ferry) 66, Rebeckah  Erickson (Bonners Ferry) 66.

Veterans

Jim Dahmen (Colton Gun Club) 189, Brian Harwood (Thompson Falls) 187, Mark Edwins (Marlin) 187, Ken Nystrom (Bonners Ferry) 182, Butch Johansen (Othello) 186, Rod Hubner (Garfield)  186, Larry Bunch (Pomeroy) 183, Gary Dougherty (Republic) 175, Bud Leu (Newport) 175, Brad Gotham (Metaline Falls) 173, Dennie Fugitt  (Ft. Colville) 171, Tony Appel (Davenport) 162, Nick Nicholls (Davenport) 162, C.R. Truit (Spangle) 161, Ed Hayes (Malden-Pine City) 151, Stan Dammel (Odessa) 139, LeRoy Watson (Lind) 121.

Senior veteran

Dave Lang (Marlin) 188, William Campbell (Ft. Colville) 185, Lonny Jelinek (Bonners Ferry) 183, Dave Ulrick (Garfield)  178, Larry Jungblom (Metaline Falls) 176, Roy Campbell (Spangle) 173, Tom McIntosh (Ephrata) 126.

 

 

 

Site Map

Site Map | Printable View | © 2008 - 2018 Colton Booster Gun Club | Powered by mojoPortal | HTML 5 | CSS | Design by mitchinson